Obrót gruntami rolnymi – ograniczenia i planowane zmiany
Po wejściu w życie przepisów w ubiegłym roku, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa częściej wykonuje prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje zmiany dotyczące gruntów rolnych położonych w granicach miast.
5 października 2024 r., minął rok od wejścia w życie ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (dalej: Nowelizacja), która zmodyfikowała m.in. przepisy ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: u.k.u.r.). Po roku obowiązywania, można ocenić nowe regulacje u.k.u.r. i przedstawić perspektywy zmian obrotu ziemią rolną w Polsce.
Ograniczenia w obrocie ziemią rolną
W u.k.u.r. uregulowano obrót nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym, w tym określono różnego rodzaju ograniczenia w transakcjach na nieruchomościach rolnych. Takimi ograniczeniami są m.in. prawo pierwokupu i prawo nabycia.
Prawo pierwokupu może w określonych przypadkach mieć zastosowanie podczas sprzedaży własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości rolnej. W takiej sytuacji strony powinny zawrzeć najpierw warunkową umowę sprzedaży, o treści której notariusz niezwłocznie zawiadamia uprawnionego z prawa pierwokupu. Jeżeli podmiot uprawniony nie wykona prawa pierwokupu, strony zawierają wówczas umowę przenoszącą własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości.
Prawo nabycia może natomiast mieć zastosowanie, gdy nieruchomość rolna nabywana jest w wyniku zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży, jednostronnej czynności prawnej, orzeczenia sądu, organu administracji publicznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta